Ciepleklimaty

Najlepsza witryna do udostępniania podróży

wiejskie podróże

Jak zrobić lampę otworkową

lampa otworkowa

Lampa otworkowa to urządzenie, które pozwala powiększać przedmioty i tworzyć fajne obrazy. Jest to również doskonałe narzędzie do prostych badań naukowych. Możesz to wykorzystać do badania pojęć takich jak światło, dyfrakcja i ruch. Można go również używać do oglądania dzieł innych osób.

Najwcześniejszą formą tego typu aparatu była kamera obscura, wynaleziona przez Ibn Al-Haythama. Pokazał, że z pozytywu można stworzyć odwrócony obraz. Otwór może również działać jako źródło światła, pozwalając zobaczyć rzeczy w ciemnym pokoju.

Kamera otworkowa to proste urządzenie, które można wykonać z kilku materiałów. Będziesz potrzebował dwóch kawałków białego kartonu, taśmy i folii aluminiowej. Karta powinna mieć około cala wielkości. Potrzebna jest również gumka. Możesz zrobić otwór w kształcie okrągłym lub postrzępionym. Otwór nie powinien być większy niż kilka centymetrów.

Soczewka otworkowa to soczewka, która pozwala zobaczyć rzeczy, które w przeciwnym razie byłyby zbyt jasne, aby je zobaczyć. Może być używany do powiększania ekranu komputera lub ekranu telewizora. Możesz także użyć soczewki otworkowej, aby powiększyć żarówkę lub inny mały, jasno oświetlony przedmiot. Możesz nawet pisać małe litery na powierzchni żarówki za pomocą stałego markera.

Możesz także zrobić przeglądarkę otworkową. To urządzenie działa jak kamera obscura, z wyjątkiem tego, że możesz poruszać się po świetle, obracać je lub chodzić wokół niego. Możesz także poprawić obraz, kierując go pod różnymi kątami i zmieniając liczbę świateł. Możesz także bawić się kombinacjami kolorów, eksperymentować z wielobarwnymi źródłami światła i badać, jak wpływają one na obrazy.

Przeglądarka otworkowa może być również dobrym punktem wyjścia do wyzwań inżynierskich. W zależności od materiału można go użyć do zbadania takich pojęć, jak dyfrakcja optyczna, głębia ostrości, awaria wzajemności i rozkład odpowiedzi liniowej. Możesz także użyć urządzenia do rejestracji promieni świetlnych uderzających w ścianę. Będziesz musiał wystawić urządzenie na działanie światła przez dłuższy czas, aby zebrać dane. Jako urządzenia nagrywającego możesz użyć lekkiego pudełka.

Kolejna aktywność z tej serii to matematyka i otworki. Wyjaśnia, w jaki sposób natura światła wpływa na to, jak postrzegamy scenę. Obejmuje podstawowe ustawienie, omówienie właściwości światła oraz pytanie diagnostyczne dotyczące tworzenia obrazów przez rozszerzone źródła światła. Następnie możesz zebrać dane na kawałku woskowanego papieru. Następnie możesz wymyślić wzór matematyczny, aby przewidzieć, ile obrazów może wytworzyć urządzenie.

Optymalna średnica kamery otworkowej opiera się na zależności między f i s2/l. Możesz to obliczyć odejmując odległość od otworu do płaszczyzny obrazowania od średnicy otworu. Jeśli liczba przysłony jest większa niż 50 mm, otworek nie przechwyci całego światła w pomieszczeniu.