Ciepleklimaty

Najlepsza witryna do udostępniania podróży

Mundo

Jak powstaje stopione szkło

stopione szkło

Szkło stopione to rodzaj szkła, które powstaje z piasku i sody kalcynowanej. Proces polega na podgrzaniu surowców do momentu związania, a następnie ukształtowaniu i wykończeniu gotowego produktu. Istnieją różne rodzaje szkła, które można wytwarzać, zmieniając surowce i parametry przetwarzania.

Kiedy stopione szkło jest kształtowane, można z niego zrobić wiele przedmiotów. Odbywa się to za pomocą formy lub narzędzi. Ponadto stopionym szkłem można manipulować, tworząc różne kształty i kolory. Jedną z najczęstszych form stopionego szkła jest szkło ołowiowe. Jest to ciemnoczerwony lub czarny kolor. Może być również zielony.

Inną metodą tworzenia stopionego szkła jest użycie szkła z recyklingu. Można je wykorzystać w różnych zastosowaniach. Mogą być używane jako stłuczka szklana, stopione szkło lub szkło do przedmiotów rzemieślniczych.

Aby wytworzyć stopione szkło, szklarz używa pieca do topienia surowców. Masa stopionego szkła jest zwykle niewielka i świeża. Jednak skład stopionego szkła może się zmieniać w zależności od rodzaju użytego surowca, temperatury stopionego szkła i parametrów przetwarzania.

Pierwszym krokiem w produkcji stopionego szkła jest podgrzanie surowców do około 2450 stopni F. Po zakończeniu, surowce są następnie przesiewane w celu uzyskania jednolitych małych ziaren. Po usunięciu piasku i sody kalcynowanej do pieca wprowadza się materiał przewodzący. Następnie indukowane jest pole magnetyczne o wysokiej częstotliwości. Zwykle moc w piecu do topienia szkła wynosi około 600 kW.

Po zaparzeniu materiału przewodzącego generowane jest pole magnetyczne. Pole magnetyczne jest ważne w tym procesie, ponieważ pomaga uniknąć efektu klatki Faradaya. Pod wpływem pola magnetycznego tworzy się strefa topienia, która stopniowo rozszerza się, wypełniając objętość topielnika.

Po zainstalowaniu materiału przewodzącego piec zostaje włączony. Rozpoczyna się cykl topienia i kształtowania. Gdy szkło ostygnie, można nim manipulować. Wielu artystów stworzy ażurowe i pocięte w stopionym szkle, aby uzyskać ciekawe projekty. Inne techniki obejmują cięcie i grawerowanie.

Podczas wytwarzania naczynia szklanego na roztopionym szkle umieszcza się pręt, który podtrzymuje jego kształt. Następnie gorące szkło jest dociskane do wewnętrznych powierzchni formy. Ostatecznie szkło przybierze kształt formy.

Efektem końcowym jest okrągły obiekt, zwany dyskiem, który jest następnie cięty na panele. W przypadku niektórych przedmiotów szklanych, takich jak lustra, lustrzana powierzchnia jest tworzona przez usunięcie wierzchniej warstwy szkła. Obiekty z ażurami można tworzyć poprzez odlewanie, cięcie i polerowanie. W zależności od materiału można zastosować wiele innych procesów, aby uzyskać pożądane efekty.

Inną techniką jest wydmuchanie kształtki wstępnej poza formę, pozostawiając w ten sposób wzór rombu. Ostateczna forma naczynia szklanego jest następnie wyżarzana. Jeśli szkło ma inny kolor niż oryginalny, można zastosować ponowne podgrzanie w celu zwiększenia koloru.