Ciepleklimaty

Najlepsza witryna do udostępniania podróży

Europa

Rodzaje mebli w języku francuskim

Meble to główna część domu. Jest to przedmiot funkcjonalny, który może być również bardzo piękny. Często ma specjalne nazwy, w zależności od wieku i okresu, w którym został wykonany. Dowiedz się o różnych typach francuskich mebli podczas podróży w czasie, badając podstawowe cechy i motywy każdego okresu.

Okres baroku charakteryzował się naciskiem na bogactwo i wielkość. W tym czasie francuskie rzemiosło i artyzm osiągnęły niezrównany poziom. Szczególnie dobrze znana była epoka Ludwika XIV, z bogatymi gobelinami i misterną ornamentyką. Wiele francuskich mebli z tamtych czasów było malowanych pigmentami na bazie wody (błękitem pruskim, korzeniem alkanetu, ochrą, czerwonym ołowiem itp.) I lakierowanymi lub olejowanymi w celu ochrony przed brudem. Niektóre elementy były również bejcowane, najczęściej mahoniem lub ciemniejszym odcieniem drewna, takim jak klon ptasie oko lub palisander (w postaci malowanych wykończeń trompe-l’oeil).

Zguba Napoleona pod Waterloo oznaczała koniec rewolucji francuskiej i odrodzenie dynastii Burbonów. Chociaż podejmowano próby ożywienia kultury francuskiego ancien régime, panowała powszechna niechęć do przepychu i wielkości, które charakteryzowały lata napoleońskie.

W rezultacie wielu projektantów i rzemieślników zaczęło preferować mniej wystawny styl. Ten nowy wygląd stał się znany jako neoklasyczny. Był pod wpływem gustu Marii Antoniny i służył do wyposażenia jej mieszkania w Wersalu.

W przeciwieństwie do rzeźbionych i wyszukanych ozdób z poprzedniego okresu, neoklasyczne meble były prostsze i bardziej wdzięczne. Kształty stały się bardziej wygięte i okrągłe, a detale, takie jak skrzydło nietoperza (nie mylić z muszlą przegrzebka), pojawiły się na komodach i innych towarach skrzyniowych. Nogi mebli były rzeźbione lub odlewane z mosiądzu i brązu, często były złocone.

Mniej więcej w tym czasie rozwinął się pierwszy z wielkich francuskich stylów mebli wiejskich. Była to bardziej rustykalna, nadająca się do zamieszkania wersja wyrafinowanych mebli francuskiego ancien régime. Miał również wpływy ze stylu angielskiej regencji z początku XIX wieku i mebli Directoire, które były popularne w tym czasie we Francji.

W tym okresie rozwinęło się również wiele różnych stylów rzeźbienia. Wiele stylów było inspirowanych naturą, ale rzeźby z tamtych czasów nie były tak szczegółowe ani precyzyjne, jak te z poprzednich okresów.

Wraz z nadejściem industrializacji jakość francuskich mebli zaczęła spadać. Ponadto era cechów rzemieślniczych została zakończona przez rząd Directoire w 1791 r., A zasady regulujące szkolenie rzemieślników, ich terminowanie i kompanię już nie obowiązywały. Zmiany te połączyły się, aby zmniejszyć popyt na drogie, luksusowe meble francuskie.