Site Loader

Czym są orzechy ziemne i dlaczego warto je zadać?

Orzechy ziemne posiadają unikalne właściwości i wartości odżywcze. Po pierwsze, zawierają one jeden z najwyższych poziomów białka spośród prawie wszystkich orzechów stosowanych w jedzeniu. Ponadto, orzeszki ziemne są skutecznym afrodyzjakiem. Orzechy ziemne mogą jednak powodować alergie i należy ich unikać w pewnych sytuacjach. Orzechy ziemne mogą powodować alergie.

Jaka jest charakterystyka orzechów ziemnych?

Popularny orzech ziemny, w porównaniu do innych orzechów, jego właściwości, witamin i minerałów jest po prostu różny. Orzechy ziemne pochodzą z Brazylii i mają najwyższą zawartość białka wśród orzechów. Zawierają one również rekordowe ilości witaminy B3 (niacyny). Ponadto, są bardzo ważnym źródłem tłuszczu (jedno- i wielonienasyconego kwasu oleinowego), błonnika oraz substancji odżywczych (zwłaszcza potasu). Szczególną uwagę należy jednak zwrócić na polifenole (głównie resweratrol, kwercetynę, kaempferol, rutynę i kwas elagowy), tokoferole i flawonoidy, które zawarte są głównie w różowym i cierpkim kolorze orzechów ze względu na ich zdolność do neutralizowania wolnych rodników.

Orzechy ziemne jako źródło białka

Orzechy ziemne należą pod względem botanicznym do rodziny roślin strączkowych. To wyjaśnia, dlaczego ich orzechy mają najwyższą zawartość białka. To znacznie więcej niż inne ziarna, takie jak ciecierzyca czy soczewica. Dlatego orzechy ziemne mogą być stosowane jako dieta nie tylko dla wegetarian. Jednym z aminokwasów w orzeszkach ziemnych jest arginina, która jest odpowiedzialna za wzrost mięśni. Z tego powodu, orzechy ziemne znajdują się również w diecie sportowców i mających duży wysiłek fizyczny.

Jak orzechy ziemnie uspokajają i łagodzą stres?

Orzechy ziemne są jednym z najbogatszych źródeł niacyny (witamina B3 lub witamina PP) w większości orzechów. Zatem 100 gramów tych orzechów stanowi ponad 85% całkowitej ilości. Dorośli (14 mg na dobę) i więcej dziennych elementów witaminy B3. Dzieci w codziennym uzależnieniu od tej substancji (6-10 mg na dobę – młodzież w wieku 1-3 lat, 8-16 mg na dobę i młodzież w wieku 4-8 lat). Składnik odżywczy B3 koi określone nerwy, łagodzi niepokój, ułatwia zasypianie itd. Z medycznego punktu widzenia może być nawet stosowany u pacjentów cierpiących na depresję i zaburzenia nastroju. Jeśli więc uważamy, że jesteśmy ciągle zmęczeni i słabi, nie radzimy sobie ze stresem, czujemy się chorzy na bezsenność lub migrenę, dodajmy do jedzenia więcej orzechów.

 

Czym są orzechy ziemne i dlaczego warto je zadać?

Orzechy ziemne są, jak wiadomo, bardzo zdrowe. Oprócz utrzymywania ilości “złego” cholesterolu w równowadze, orzechy ziemne (https://www.bee.pl/9228-orzeszki-ziemne) obniżają poziom cukru we krwi, a zatem mogą zapobiegać rozwojowi insulinooporności. Z drugiej strony, osoby, które już zmagają się z tą chorobą, mogą bezpiecznie wybierać orzechy ziemne, ponieważ ich poziom cukru jest bardzo niski (IG = 15).

Jakie orzechy ziemne kupować i na co zwracać tu uwagę?

Nie wolno jeść spleśniałych lub w inny sposób nieświeżych orzechów. Źle przechowywana żywność, zwłaszcza orzechy ziemne, wytwarza aflatoksyny (toksyczne związki produkowane przez grzyby – głównie z rodzaju Aspergillus), które mogą powodować poważne choroby jelit.

Jak orzechy ziemne mogą poprawić działanie mózgu?

Orzechy ziemne są związane z pamięcią i świadomością. Witaminy z grupy B, magnez zawarte w orzeszkach ziemnych mogą poprawić pamięć przestrzenną i koncentrację, a także złagodzić stres. Studenci, uczniowie szkół podstawowych powinni jeść orzechy ziemne.

Jak orzechy ziemne poprawiają potencję?

Orzechy ziemne również powinny znaleźć się w diecie mężczyzn. Jak wspomniano wcześniej, zawarta w nich arginina może być szczególnie pomocna w poprawie sprawności seksualnej poprzez zwiększenie przepływu krwi. Badania twierdzą nawet, że L-arginina może być pomocna w leczeniu problemów z impotencją. Nic więc dziwnego, że orzechy ziemne uważane są za afrodyzjak.

Czy orzeszki ziemne są rakotwórcze?

Orzechy ziemne są rakotwórcze z powodu wspomnianych wyżej aflatoksyn. Toksyny te gromadzą się w procesach zachodzących w organizmie – głównie w wątrobie, która jest prawdopodobnie najbardziej narażona na ich szkodliwe działanie. Ale orzechy te w niedużych ilościach są niegroźne.

Czy orzechy ziemne mogą pomóc w odchudzaniu?


Nawet jeśli orzechy ziemne są zwykle pełne tłuszczu i wysokiej kaloryczności, mogą one skutecznie pomóc schudnąć, jeśli są spożywane w ograniczonych ilościach i od czasu do czasu. Wszystko to jest zasługą substancji, które regulują metabolizm i zapobiegają niepożądanemu odkładaniu się tłuszczu. Ponadto, orzechy ziemne zawierają rozpuszczalny błonnik (8 i 100 gramów), który może szybko i na długo wypełnić dany żołądek, czyniąc go pełnym. Naukowcy uważają, że włączenie ich do codziennej diety może prowadzić do utraty wagi, a to może być prawie redukcja jednego. Prawie 5 kilogramów. Orzechy ziemne, choć bogate w błonnik, mogą powodować zaparcia, jeśli są spożywane w dużych ilościach.

 

Orzechy ziemne – co warto o nich wiedzieć?

Nikt nie może być mniej zaznajomiony z tym, czym są orzechy ziemne ze sklepu bee.pl. Znane są również jako orzeszki ziemne lub arachidowe. Stały się one popularne i często są podawane w formie przekąski. Zawierają one nie tylko cenne tłuszcze, ale także inne witaminy i minerały.

Jakie są własności prozdrowotne orzechów ziemnych?

Zawierają witaminę B, magnez, potas i witaminę E, przeciwutleniacze, a ich spożywanie może:

  • zapobiegać chorobom serca,
  • poprawiać koncentrację i pamięć,
  • wspomagać utratę tkanki tłuszczowej,
  • poprawiać wydolność organizmu,
  • zmniejszać ryzyko zachorowania na raka jamy brzusznej.

Jest to doskonały wybór dla diabetyków, osób z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi, stosujących diety bezmięsne oraz sportowców.

Pozostałe korzyści z orzechów ziemnych

Orzechom tym można przypisać właściwości antyoksydacyjne, są bogate w polifenole dzięki resweratrolowi, kwercetynie i rutynie, które znajdują się w ich cierpkiej skórce. Wysoki poziom witamin z grupy B pozytywnie wpływa na układ nerwowy, łagodząc stres i ułatwiając zasypianie. Ponadto, warto wspomnieć o orzeszkach ziemnych, jeśli chodzi o zwalczanie depresji i zaburzenia nastroju. Mają one działanie uspokajające, obniżają poziom cukru we krwi i poprawiają trawienie pokarmów.

Jaki jest skład orzechów ziemnych?

Orzech zawiera potas (ponad 700 mg), magnez, minerały wapnia (ponad 90 mg), fosfor (376 mg), ortonyks (prawie 4,6 mg), cynk oraz (ponad 3,mg). Stwierdziliśmy, że zawierają one mangan, selen i fitosterole. Są również bogate w witaminę E, kwas foliowy, błonnik pokarmowy i związki fenolowe. Niacyna zawiera 12 mg na 100 gramów.

Czy orzechy ziemne są rzeczywiście tak alergiczne?

Najpopularniejszym alergenem są orzeszki ziemne. Objawy mogą pojawić się w ciągu kilku minut od spożycia alergenu; mogą też wystąpić w ciągu kilku godzin po reakcji organizmu. U niektórych osób wystarczy niewielka ilość orzeszków ziemnych, aby wywołać łagodne objawy alergii w postaci pokrzywki, kataru, biegunki, nudności i swędzenia. U osób cierpiących na astmę może dojść do zaostrzenia objawów, duszności i świszczącego oddechu.

Jak orzechy ziemne mogą pomóc z odchudzaniu?


Warto wiedzieć, że orzechy ziemne są doskonałym źródłem kalorii, ale nie powinniśmy z nich rezygnować. Są one doskonałym wsparciem nawet w diecie odchudzającej. Pomagają uzyskać szczuplejszą sylwetkę i zlikwidować zbędne kilogramy, są bogate w białko i rozpuszczalny błonnik, który może całkowicie zaspokoić głód na pewien czas.

 

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031